

Nr Kat. BK0768-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Gęstodarniowa, bardzo rzadka i niezwykle dekoracyjna ale też trudna ( z uwagi na wymagania) w uprawie roślina do ogrodów skalnych, pochodząca z Turcji (skaliste zbocza na wysokości 1600 m 1800 m n.p.m.) Tworzy karłowe, zbite poduszki złożone z malutkich rozetek niebieskawych, wąskich liści o długości 0,5 -1 cm, osadzonych na licznych płożących lub wyprostowanych pędach, do 2 centymetry długości.
Pod koniec maja rozwijają się pojedyncze (niekiedy w parach) rurkowate, różowe kwiatuszki na bardzo krótkich szypułkach. W miarę upływu czasu ich barwa staje się bledsza. Jak prawie każda roślina o górskim rodowodzie wymaga słonecznego stanowiska, dodatkowo osłoniętego od zimowych wiatrów. Podłoże musi być maksymalnie zdrenowane, gdyż jest bardzo wrażliwa na zamakanie zimą – to główny powód porażki przy jej uprawie. Oprócz doskonałego drenażu wymaga zasadowego odczynu podłoża np. w postaci wapiennego żwiru. Mimo, iż jest rośliną mrozoodporną warto zastosować zabezpieczenie przed zimową wilgocią