Marzanka Sintenisa - Asperula sintenisii

0,00 zł

Nr Kat. BK0768-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Marzanka SintenisaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Marzanka Sintenisa

(Asperula sintenisii) Gęstodarniowa, bardzo rzadka i niezwykle dekoracyjna ale też trudna ( z uwagi na wymagania) w uprawie roślina do ogrodów skalnych, pochodząca z Turcji (skaliste zbocza na wysokości 1600 m 1800 m n.p.m.) Tworzy karłowe, zbite poduszki złożone z malutkich rozetek niebieskawych, wąskich liści o długości 0,5 -1 cm, osadzonych na licznych płożących lub wyprostowanych pędach, do 2 centymetry długości.
Pod koniec maja rozwijają się pojedyncze (niekiedy w parach) rurkowate, różowe kwiatuszki na bardzo krótkich szypułkach. W miarę upływu czasu ich barwa staje się bledsza. Jak prawie każda roślina o górskim rodowodzie wymaga słonecznego stanowiska, dodatkowo osłoniętego od zimowych wiatrów. Podłoże musi być maksymalnie zdrenowane, gdyż jest bardzo wrażliwa na zamakanie zimą – to główny powód porażki przy jej uprawie. Oprócz doskonałego drenażu wymaga zasadowego odczynu podłoża np. w postaci wapiennego żwiru. Mimo, iż jest rośliną mrozoodporną warto zastosować zabezpieczenie przed zimową wilgocią

BK0768-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
osłonięte
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9