Aster nowobelgijski - Aster novi belgii

0,00 zł

Nr Kat. BA0009-P12

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Aster nowobelgijski

( Aster novi belgii )Aster nowobelgijski to jeden z najważniejszych i najbardziej popularnych astrów jesiennych, zwanych potocznie marcinkami. Gości w ogrodach od wielu, wielu lat stając się kultową rośliną. Jego ojczyzną jest wschodnia część Ameryki Północnej, gdzie zasiedla wilgotne łąki, prerie i zarośla. W Polsce jest gatunkiem zdziczałym. W jego obrębie można znaleźć najwięcej odmian uprawnych.

Jak wszystkie astry jesienne, rozrasta się szybko przez podziemne kłącza ale nie jest rośliną inwazyjną. W zależności od warunków w jakich rośnie może osiągać do 150cm wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne, z żyznym i wilgotnym podłożem o odczynie obojętnym. Dla prawidłowego rozwoju istotna jest przede wszystkim wilgotność podłoża. Nadmierna susza wpływa niekorzystnie na ogólny wygląd rośliny ( żółknące i opadające dolne liście) oraz kwitnienie. Może mieć również duży wpływ na rozwój chorób, szczególnie mączniaka, na którego wszystkie astry są bardzo wrażliwe. Podobnie jest w sytuacji nadmiernej wilgotności.

Mimo to warto mieć go w swoim ogrodzie. Różnorodność barw ożywia smutny jesienny krajobraz i jest źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pięknie komponuje się z innymi jesiennymi roślinami, zwłaszcza trawami ozdobnymi. Ze względu ma wysokość najlepsze dla niego miejsce to drugi plan rabaty. Kwiaty nadają się do cięcia - długo utrzymują świeżość w wazonie.

BA0009-P12

Opis

Pokrój
krzewiasty
wzniesiony
zadarniający
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
wapienne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VIII
X
XI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P12

Zobacz także

Najczęściej Kupowane