Lepnica maleńka / wąskolistna - Silene pusilla

0,00 zł

Nr Kat. BK0752-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lepnica maleńkaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica maleńka / wąskolistna

(Silene pusilla)

   Terenem występowania tego gatunku jest pasmo alpejskie(od 1000 do 2500 metrów n.p.m.) wszystkich gór Europy w wyjątkiem krajów północnych i Wysp Brytyjskich. Zasiedla tam głównie wilgotne załomy skalne, brzegi potoków i źródliska. Częściej występuje na podłożu wapiennym, ale spotkać go można także na podłożu granitowym.
Roślina tworzy luźne poduszki do około 40 cm średnicy, złożone z wąskich, lancetowatych liści o długości do 3 cm. Z początkiem lata na licznych, płożących, wznoszących się w górnej części pędach rozwijają się koronkowe kwiatostany o białych gwiazdkowaty kwiatach. Okres kwitnienia trwa około miesiąca. O tej porze osiąga około 20 cm wysokości. Ponieważ to roślina pochodząca z gór w ogrodzie powinna otrzymać stanowisko jasne, słoneczne ale chłodne zarazem. Dobra byłaby wystawa wschodnia. Najlepszym dla prawidłowego rozwoju będzie stale ale umiarkowanie wilgotne podłoże, zawierające dużą ilość żwiru lub kamienia o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Dobrze rośnie w otoczeniu dużych kamieni lub w szczelinach, gdzie podłoże pozostaje chłodne. Zimuje bez problemu.

BK0752-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 20cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także