Kalimeris yomena 'Shogun' - Aster yomena, Kalimeris yomena

0,00 zł

Nr Kat. BK0702-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kalimeris yomena 'Shogun'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kalimeris yomena 'Shogun'

(Aster yomena, syn. Kalimeris yomena)

     Kalimeris yomena w ujęciach taksonomicznych jest synonimem Astra yomena, choć “kalimeris”to oddzielny rodzaj. Trochę to wszystko pogmatwane a botanicy wciąż toczą spory.
Ogólnie Kalimeris często spotykana jest pod nazwą japoński aster. Gatunek ten pochodzi głównie z wilgotnych nizin Środkowej i Południowej Japonii oraz Azji Mniejszej – brzegi lasów, łąki, nieużytki. Wyglądem podobny jest do Astra, chociaż różnice widać gołym okiem. Przede wszystkim jest wysoką rośliną, nawet do 150 cm wysokości, pędy ulistnione są od samego dołu i nieogałacają się tak jak ma to miejsce w przypadku astrów.  Liście lancetowate, ząbkowane na brzegach. Kwiaty zbliżone w wyglądzie do astrów ale delikatniejsze, drobniejsze, podobne do kwiatów boltonii. No i pora kwitnienia – dużo wcześniej niż astry (jesienne – marcinki), bo na przełomie VIII-IX. Jest też rośliną o innych wymaganiach i odporną na choroby. Lubi słoneczne ale i półcieniste miejsca z żyznym, mocno przepuszczalnym podłożem o odczynie obojętnym.

Odmiana ‘Shogun’ jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną z uwagi na wybarwienie liści – zielone, szerokolancetowate, ząbkowane, z szerokimi kremowo-białymi marginesami. Kolejną jej zaletą jest stosunkowo niski wzrost, do około 60 cm wysokości. Tworzy zgrabne, gęste kępy i nie ma tendencji do pokładania. W porze kwitnienia rozwijają się duże ilości lawendowo-różowych, z żółtym środkiem, drobnych kwiatów. Roślina powinna otrzymać w ogrodzie stanowisko słoneczne a przynajmniej świetliste – na takim lepiej się wybarwia i obficiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, dobrze zdrenowane, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne.  Nie toleruje nadmiaru wody w podłożu, może więc być z powodzeniem piękną ozdobą w ogrodzie skalnym. Nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych i nie rozrasta się w sposób nachalny. Na odpowiednim stanowisku zimuje bardzo dobrze.

BK0702-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VIII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także