Inkarwilla Delavaya - Incarvillea delavayi

0,00 zł

Nr Kat. BH0692-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Inkarwilla DelavayaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Inkarwilla Delavaya

(Incarvillea delavayi)


     Trudno oprzeć się jej urokowi, zwłaszcza gdy oglądamy zdjęcia mocno rozrośniętych kęp pełnych kwiatów. Rzeczywiście jest wyjątkowo piękną rośliną. Ale niezbyt łatwą nie tyle w uprawie co w utrzymaniu przez okres zimy. Jest byliną o burakowatych, bulwiastych korzeniach, które są bardzo wrażliwe na nadmiar wody i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zarówno mechaniczne jak i te wyrządzane przez szkodniki. Wszystko to skutkuje tym, że po prostu gniją - zimą lub wiosną. Mówiąc o szkodnikach mam na myśli nie tylko gryzonie ale także wszelkie podgryzające robactwo. Dlatego też ważne jest aby oznaczyć sobie miejsce gdzie rośnie aby nie uszkodzić korzeni wiosną podczas prac porządkowych ( a startuje dość późno). Dobrym sposobem na bezpieczne przezimowanie jest wykopanie bulw jesienią i przechowanie ich tak jak bulwy dalii ( piwnica, w piasku).
A skoro jest wrażliwa na nadmiar wody, trzeba zadbać o dobry drenaż w obrębie korzeni. Poza tym podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i umiarkowanie wilgotne przez okres wegetacji (jesienią i zimą suche), zasobne w wapń. Stanowisko najlepiej słoneczne, ale radzi sobie także w półcieniu. Roślina tworzy gęste kępy licznych pierzastych, lekko przewieszających liści o długości 20-30cm, nad którą z początkiem lata unoszą się sztywne pędy zakończone pięknymi kwiatostanami o intensywnie różowych z żółtą gardzielą kwiatach. W porze kwitnienia kępa osiąga do 60cm wysokości. Z prac pielęgnacyjnych polecam regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów i zabezpieczenie roślin na okres zimy - te rosnące w gruncie można okryć warstwą liści i kompostu. W dobrych warunkach zimuje bez problemu.
Naturalne stanowiska inkarwillii występują głównie w południowo-zachodnich Chinach. Są to przeważnie górskie murawy i zarośla na wysokościach 2400-3900m n.p.m.

BH0692-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9